Kierunki kształcenia
Terapeuta zajęciowy - dzienny lub stacjonarny dla dorosłych (nauka trwa 3 - 4 dni w tygodniu)
Absolwent szkoły; jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- nawiązywania i podtrzymywania kontaktu terapeutycznego z podopiecznym, jego rodziną, środowiskiem i zespołem aktywizująco-terapeutycznym;
- rozpoznawania i diagnozowania potrzeb bio-psycho-społecznych podopiecznego;
- planowania indywidualnego i grupowego programu działań terapeutycznych, uwzględniających diagnozę oraz możliwości, potrzeby i zainteresowania podopiecznego;
- organizowania działań w zakresie terapii zajęciowej, w celu poprawy funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego podopiecznego oraz jego integracji społecznej i zawodowej;
- dokumentowania, monitorowania i oceniania przebiegu procesu terapeutycznego.
Miejsca pracy:
- oddziały szpitalne,
- sanatoria,
- warsztaty terapii zajęciowej,
- domy pomocy społecznej, kluby seniora, środowiskowe domy pomocy,
- świetlice terapeutyczne,placówki resocjalizacyjne,
- zakłady opiekuńczo-lecznicze,zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze,hospicja,
- zakłady opiekuńczo-wychowawcze,szkoły specjalne,
- poradnie rehabilitacyjne, przedszkola integracyjne i inne.
Nauka trwa 2 lata-forma dzienna, dla dorosłych.
Umiejętności praktyczne tj. prowadzenie terapii zajęciowej różnymi metodami i technikami uczniowie nabywają w czasie ćwiczeń w szkole i w warunkach rzeczywistych, w warsztatach terapii zajęciowej.
Plan nauczania obejmuje m.in.: anatomię, fizjologię z patologią, terapię zajęciową, podstawy psychologii i pedagogiki oraz język obcy zawodowy i język migowy. Praktyka zawodowa w liczbie 160 godz. odbywa się tylko w warunkach rzeczywistych. Efekty kształcenia uzyskane przez uczniów będą sprawdzane przez OKE na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Do dyplomu dołączony jest suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia poruszanie po europejskim rynku pracy.
Technik masażysta - dzienny lub stacjoarny dla dorosłych (nauka trwa 3 - 4 dni w tygodniu).*
Nauka trwa 2 lata forma dzienna.
Absolwent otrzymuje przygotowanie zawodowe w zakresie masażu klasycznego, segmentarnego, sportowego, limfatycznego i w odnowie biologicznej.
Miejsce pracy:
- placówki służby zdrowia (szpitale, przychodnie, domy opieki społecznej),
- niepubliczne Zakłady Opieki Społecznej,
- gabinety prywatne,
- placówki oświatowo-wychowawcze (przedszkola i szkoły z oddziałami integracyjnymi),
- sanatoria i gabinety odnowy biologicznej.
Plan nauczania obejmuje m.in: anatomię, fizjologię z patologią ze szczególnym uwzględnieniem układ ruchu i układ nerwowego, teorię masażu, fizjoterapię, a także język angielski zawodowy, język migowy, przedsiębiorczość w zawodzie. Ćwiczenia z masażu realizowane są w szkolnych pracowniach i w warunkach rzeczywistych. Praktyka zawodowa 120 godz. odbywa się tylko w warunkach rzeczywistych. Efekty kształcenia uzyskane przez uczniów będą sprawdzane przez OKE na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Do dyplomu dołączony jest suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia poruszanie po europejskim rynku pracy.
Opiekun medyczny
nauka trwa 1,5 roku w systemie dziennym lub stacjonarnym (3- 4 dni w tygodniu).
Absolwent przygotowujemy jest do:
- świadczenia usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej,
- planowania, organizowania i wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych u osoby chorej i niesamodzielnej planowania,
- organizowania i wykonywania czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną,
- asystowanie pielęgniarce oraz udzielanie wybranych świadczeń zdrowotnych min. w zakresie pobierania materiału do badań laboratoryjnych.
Miejsca pracy w:
- oddziałach szpitalnych,
- zakładach opiekuńczo – leczniczych,
- ośrodkach i domach pomocy społecznej,
- niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej,
- w domach pacjentów.
Opiekunka dziecięca dzienna lub stacjonarna dla dorosłych (nauka trwa 3 - 4 dni w tygodniu).
Zawód dający kwalifikacje do pracy z dziećmi zdrowymi, chorymi i niepełnosprawnymi, do czwartego roku życia, w żłobkach, klubach dziecięcych, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych, oddziałach szpitalnych, sanatoriach i w rodzinach w kraju i za granicą. Nauka trwa 2 lata.
Słuchaczki odbywają praktyki zawodowe w domu dziecka, żłobkach i na szpitalnych oddziałach dziecięcych.
Plan nauczania obejmuje m.in; pielęgnowanie i wychowanie dziecka, zdrowie publiczne, wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii, podstawy psychologii, socjologii i etyki, pielęgnowanie dziecka, ratownictwo przedmedyczne, podstawy prawa i przedsiębiorczość w zawodzie, język obcy zawodowy, język migowy, pracownia pielęgnowania dziecka, pracownia wychowania dziecka, pracownia ratownictwa przedmedycznego, zajęcia praktyczne,praktyka zawodowa i inne.
Po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły absolwenci przystępują do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i po jego zdaniu otrzymują tytuł opiekunki dziecięcej. Do dyplomu dołączony jest suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia poruszanie po europejskim rynku pracy.
Technik usług kosmetycznych - zaoczny dla dorosłych.***
Nauka trwa 2 lata forma zaoczna.
Słuchaczki otrzymują przygotowanie zawodowe do realizacji zadań:
- pielęgnacja i upiększanie oczu, pielęgnacja cery, wykonanie makijażu,
- pielęgnacja całego ciała, wykonanie manicure, pedicure,
- pielęgnacja skóry głowy i włosów, usuwanie nadmiernego owłosienia.
Praktyki zawodowe odbywają się w szkolnym gabinecie kosmetycznym.
Absolwenci mogą pracować w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych i prywatnych gabinetach kosmetycznych. Ukończenie kierunku przygotowuje do założenia własnej firmy.W trakcie pierwszego roku nauki realizowana jest I kwalifikacja Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy, po której odbywa się egzamin potwierdzający tę kwalifikację.
W trakcie II roku nauki realizowana jest II kwalifikacja Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, po której odbywa się egzamin potwierdzający drugą kwalifikację. Osoba, która zda obydwa egzaminy uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.
Technik ortopeda - dzienny lub stacjonarny dla dorosłych (nauka trwa 3 - 4 dni w tygodniu).**
Nauka trwa 2 lata w formie wieczorowej dla dorosłych.
Technik ortopeda zajmuje się:
- projektowaniem, wykonywaniem oraz sprzedażą sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych;
- realizuje indywidualne zamówienia na przedmioty ortopedyczne, dostosowuje przedmioty ortopedyczne do potrzeb użytkownika; prowadzi instruktaż posługiwania się przedmiotami ortopedycznymi;
- wykonuje montaż i demontaż oraz obróbkę wykończeniową przedmiotów ortopedycznych;
- dobiera i stosuje metody przetwarzania i obróbki surowców oraz materiałów wykorzystywanych w technice ortopedycznej; pobiera miary, wykonuje pozytywy gipsowe;
- dobiera elementy i półfabrykaty do wykonywania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych; dokonuje okresowych przeglądów i napraw przedmiotów ortopedycznych.
Możliwość podjęcia pracy:
- w szpitalnych oddziałach ortopedycznych i rehabilitacji;
- zakładach usprawniania leczniczego;
- zakładach sprzętu ortopedycznego.
Plan nauczania obejmuje anatomię z fizjologią i patologią, materiałoznawstwo i technologię obróbki, zaopatrzenie ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny, wybrane zagadnienia z fizjoterapii z elementami biomechaniki. Umiejętności praktyczne uczniowie zdobywają w warsztatach szkolnych i w warunkach rzeczywistych.
Praktyka zawodowa w liczbie 320 godz. odbywa się tylko w warunkach rzeczywistych.
Po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły absolwenci przystępują do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i po jego zdaniu otrzymują tytuł technika. Do dyplomu dołączony jest suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia poruszanie po europejskim rynku pracy.
Technik sterylizacji medycznej- nowość !!! - zaoczny dla dorosłych.***
Nauka trwa 1 rok w formie zaocznej.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- kwalifikowania sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji;
- przeprowadzania dekontaminacji, tj. przygotowania sprzętu bezpiecznego w użyciu dla żądanego poziomu czystości mikrobiologicznej dla procesu diagnozowania i leczenia;
- przeprowadzania kontroli procesów dekontaminacji;prowadzenia dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji.
Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły i dyplom po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Miejsca pracy: centralne sterylizatornie;pracownie endoskopowe;gabinety stomatologiczne,podręczne sterylizatornie na bloku operacyjnym.
Plan nauczania obejmuje m.in.: anatomię, fizjologię z patologią, technologię mycia i dezynfekcji, technologię sterylizacji oraz język obcy zawodowy, przedsiębiorczość w zawodzie, podstawy prawa w ochronie zdrowia, język migowy.Słuchacze nabywają umiejętności dezynfekcji, dekontaminacji, sterylizacji w szkolnych pracowniach i w warunkach rzeczywistych.
Praktyka zawodowa w liczbie 160 godz. odbywa się tylko w warunkach rzeczywistych w centralnych sterylizatorniach. Efekty kształcenia uzyskane przez uczniów będą sprawdzane przez OKE na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Do dyplomu dołączony jest suplement Europass w języku angielskim, który ułatwia poruszanie po europejskim rynku pracy.
Asystent osoby niepełnosprawnej - NOWOŚĆ !!! Kurs kwalifikacyjny w formie zaocznej.
Absolwent kursu kwalifikacyjnego jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- udzielania pomocy osobie niepełnosprawnej w korzystaniu z różnych form kompleksowej rehabilitacji;
- świadczenia opieki osobie niepełnosprawnej w zakresie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, pomagania w prowadzeniu gospodarstwa domowego;
- wspierania osoby niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielności życiowej;
- motywowania osoby niepełnosprawnej do aktywności społecznej i zawodowej.
Ilość godzin na kursie to 65% puli godzin z podstawy programowej kształcenia w szkole. Możliwość zwolnienia z części zajęć dla absolwentów kierunku opiekun medyczny. Praktyka zawodowa w warunkach rzeczywistych.
Na kursie będą realizowane m.in. takie zajęcia jak: polityka społeczna, asystowanie osobie niepełnosprawnej, język migowy. Nauka kończy się egzaminem potwierdzających kwalifikację w zawodzie.
PODOLOG- 2 LATA - NOWOŚĆ!!!
Nauka trwa 2 lata formie dziennej lub stacjonarnej (3-4 dni w tygodniu).
Absolwent przygotowujemy jest do:
- wykonywania zabiegów profilaktyczno – pielęgnacyjno - leczniczych na stopach,
- zakładania klamer podologicznych, korekty wrastających paznokci,
- usuwania odcisków i modzeli, prowadzenia edukacji i profilaktyki w zakresie zdrowia stóp.
Miejsca pracy:
- gabinety podologiczne,
- gabinety kosmetyczne i odnowy biologicznej,
- domy pomocy społecznej,
- placówki medyczne.
Legenda:
* Kierunek dzienny:
- kształcenie zawodowe teoretyczne 800 godz.
- kształcenie zawodowe praktyczne 800 godz.
- Wychowanie fizyczne 190 godz.
- 25 godz. + 3 godz. WF w każdym tygodniu
** kierunek stacjonarny dla dorosłych
- kształcenie zawodowe teoretyczne 590 godz.
- kształcenie zawodowe praktyczne 590 godz.
- 19 godz. w każdym tygodniu
*** kierunek zaoczny dla dorosłych
- kształcenie zawodowe teoretyczne 340 godz.
- kształcenie zawodowe praktyczne 340 godz.
- 175 godz. w każdym semestrze